Polonia Londyn z kolejnym pucharem!

'

W dniach 8-10 lutego, w położonym na przedmieściach stolicy Danii Ishoj, odbył się międzynarodowy turniej siatkówki – puchar NEVZA.

NEVZA to federacja siatkarka skupiająca kraje Europy północnej oraz Anglię i Grenlandię. Łącznie liczy ośmiu członków.  Federacja regularnie organizuje międzynarodowe rozgrywki.  Dla londyńskiej Polonii był to drugi występ.

W tegorocznej edycji pucharu wystąpiło 6 drużyn podzielonych na dwie grupy. Polonia trafiła do grupy B, gdzie za rywali miała duńskie BK Marienlyst Odense oraz  islandzkie KA Akureyri.

Pierwszy mecz rozegrała w piątkowy wieczór przeciw Duńczykom. Zaczęła jakby nie wierząc  we własne umiejętności i wyraźnie przegrała pierwsze dwa sety. W kolejnych, zdeterminowani londyńczycy pokazali charakter, wygrywając dwukrotnie do 22. W tie breaku nie dali szans rywalom gromiąc ich do 7.

Do drugiego meczu nasz klub przystąpił w sobotnie przedpołudnie.  Zaczęło się cudownie. Nasi siatkarze nie dali Islandczykom żadnych szans wygrywając pierwszego seta do 17 i popisując się serią 8 zdobytych punktów z rzędu. Trochę koncentracji zabrakło w kolejnym secie i Polonia musiała uznać wyższość rywala przegrywając do 23. W trzecim secie nie pozwolili już rozwinąć skrzydeł przeciwnikom i wygrali pewnie – do 19. Gdy wydawało się, że drugie zwycięstwo jest już na wyciągnięcie ręki zespół z Islandii wzniósł się na wyżyny swoich umiejętności i wygrał 4 seta do 21 by następnie w niezwykle emocjonującym secie finałowym zwyciężyć do 13.

Grupę wygrali Duńczycy. Polonia dzięki lepszemu bilansowi setów zajęła drugie miejsce i awansowała do rozgrywanego tego samego dnia półfinału, gdzie trafiła na faworyzowany norweski Randaberg VK Oslo. Siatkarze z zachodniego Londynu od początku próbowali dyktować warunki na boisku i pierwszego seta przegrali minimalnie 25-27. W drugim i trzecim wygrali do 21. Natomiast w secie czwartym dosłownie znokautowali rywali odprawiając ich szybko do 15.

Tym sposobem niespodziewanie Polonia trafiła do niedzielnego finału turnieju, gdzie jej rywalem ponownie został BK Marienlyst.

Pierwszego wyrównanego seta wygrała Polonia do 23. W drugim zabrakło maksymalnej koncentracji  i to rywale cieszyli się ze zwycięstwa do 19. Trzeci set zakończył się katastrofalną porażką do 15. Wydawało się, że nasz zespół zajmie drugie miejsce w turnieju. Walczy się jednak do końca. Maksymalnie skoncentrowana Polonia wygrała 4 seta do 23, doprowadzając do dogrywki – gdzie zwyciężyli do 13 – tym samym zdobywając puchar!

Po turnieju prezes Polonii Bartosz Łuszcz powiedział „magazynowi”:

– Ogromnie nas cieszy zdobycie kolejnego pucharu. Mamy nadzieję, że będzie to element dalszej promocji naszego klubu oraz siatkówki na wyspach. Warto podkreślić, że każdy z rywali prezentował wyższy poziom niż to z czym na co dzień spotykamy się w lidze angielskiej. Chłopaki są mocno pobijani i zmęczeni ale nie zwalniamy tempa. Przed nami kolejne mecze o puchar i mistrzostwo Anglii – poinformował prezes Łuszcz.